Minden, amit tudnod kell a bankközi jutalékról – Interchange díj és Interchange++ árazási modell

Habár kereskedőként nem igazán engedheted meg magadnak, hogy ne kínálj bankkártyás fizetési lehetőséget a vevőidnek, ennek is megvannak a költségei.

A Novopayment szakértői a következő blogbejegyzésben kifejtik Neked, hogy mit érdemes tudnod a bankközi jutalékról, azaz az Interchange díjról! 


Mi az a bankközi jutalék? Az Interchange++ árazási modell jelentése

A bankközi jutalék, más néven az Interchange díj (röviden IC, valamint IC++ árazás) tulajdonképpen egy háromoldalú megállapodás a kártyatársaságok, a kártyát kibocsátó bankok, és a bankkártya elfogadóhelyek között.

Az IC a bankkártya elfogadás költségeihez tartozik, amit végső soron Neked, kereskedőként kell kifizetned. Eredetileg a kereskedő bankja fizeti meg annak a banknak, ahol a kártyatulajdonosnak van számlája, viszont ezt a költséget nem vállalja magára, így a kereskedőket terheli ennek a költsége.

A bankközi jutalék mértékét a nemzetközi kártyatársaságok határozzák meg, ez Magyarországon jelenleg 0,2% betéti kártyák esetén, és 0,3% hitelkártyák esetén. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kereskedőként minden kártyás tranzakciónak a 0,2 -0,3%-át Neked kell állnod. 

Az Interchange díj célja, hogy ebből fedezhessék a bankok a kártyás fizetések technikai hátterének a költségeit (szerverek, szoftverek, internetes kapcsolat, áramforrás…).


Bankközi jutalék és egyéb tranzakcióhoz kapcsolódó költségek POS terminál használatnál

A bankkközi jutalék tehát a terminál szolgáltatóktól független díj, amivel számolnod kell POS terminál használatánál.

Az IC++ árazási modellben egy szintén független költségnek számít a kártyatársasági díj (CSF), ami nevéből adódóan a kártyatársaságok költségeit fedezi. Ennek a mértéke Magyarországon jellemzően a kártyás tranzakciók 0,22%-a. (Ennek a díjak a mértéke erősen függ a fizetett tranzakció mértékétől. Alacsony tranzakciós érték esetén ez a díj magasabb, míg magas tranzakciós érték esetén alacsonyabb.)

A kártyatársasági díj mértékét viszont a kibocsátás és az elfogadás helye is befolyásolja. Például, ha Európában kibocsátott kártyával fizet valaki Európán belül, akkor alacsonyabb lesz ennek a díjnak a mértéke, mint ha a kontinens határain túl használta volna a kártyáját. 

A kártyatársasági díjon és a bankközi jutalékon kívül vannak még olyan bankkártya elfogadási költségek, amelyek viszont már attól függnek, hogy melyik POS terminál szolgáltató mellett döntesz. Ilyen például:

  • A terminál havi bérleti díja.
  • Az egyszeri vásárlás díja (ha nem bérleti konstrukciót választasz).
  • Esetleges szerviz díjak (ha nem bérleti konstrukciót választasz).
  • A terminál telepítési költsége (van olyan szolgáltató, ahol erre is felszámolnak egy összeget). 
  • A terminálhoz kapcsolódó tranzakciós költségek (fix vagy százalékos érték a vásárlások összegéből, aminek lehet havi minimum díja is).


Így segít Neked a Novopayment az IC++ árazás és egyéb díjak kalkulálásában (és más költségek visszaszorításában)

IC díj ide vagy oda, ahhoz, hogy gond nélkül elfogadhasd az összes általános betét- és hitelkártyát az üzletedben, kávézódban, éttermedben, szükséged lesz egy megbízható POS terminálra. 

A Novopayment készpénzmentes fizetés szakértői már rengeteg vállalkozásnak segítettek megtalálni azt a fizetési eszközt, ami a leginkább megfelel a vállalkozásuk méretéhez és tevékenységi köréhez.

Napjainkban aligha engedheti meg magának bármely kereskedő, hogy ne biztosítson valamilyen elektronikus fizetési lehetőséget vásárlóinak, ugyanis így könnyen vevőket veszíthetsz. A kártyás fizetés kényelméhez Magyarországon is hozzászokott az emberek nagy része, ami nagyban látszik abból is, hogy évről évre háttérbe szorulnak a készpénzes tranzakciók.

Habár kereskedőként sem Te, sem mi nem tudjuk befolyásolni a bankközi jutalék mértékét, szakértő POS terminál szolgáltatóként több módon segítünk Neked kalkulálni a bankkártya elfogadás költségével, hogy megérje a vállalkozásodnak.  

  • Nálunk se hűségidő, se rejtett költség. A szolgáltatásunk megbízhatóságával és színvonalával győztük meg eddig is azokat a kereskedőket, akik a mi készülékeinket használják.
  • A nap 24 órájában elérhető, ingyenes szerviz szolgáltatás. Legkésőbb 24 órán belül meg tudjuk oldani a hibaelhárítást.
  • Bankfüggetlen Novopayment POS terminálok. Úgy írjuk Neked jóvá a forgalmadat, ahogy Neked kényelmes, már meglévő számlára. Ha több terminálod van, akkor akár külön üzlethelyiség, külön pénznem szerint, majdnem bárhol vezetett számlákra.
  • DCC visszatérítés. Habár a bankközi jutalék tőlünk is független költség, tudunk Neked abban segíteni, hogy az Interchange díjon kívül máshol csökkentsük a bankkártya elfogadás költségeit. A DCC dinamikus valutaváltást jelent, aminek hála a külföldi vásárlók akár saját devizájukban is fizethetnek az üzletedben vagy a webáruházadban. Ennek van pozitív jutaléka is, magyarán a Novopayment partneri jóváírnak Neked pénzt a DCC tranzakciók után. Így akár nullára is csökkentheted a tranzakciós költségeidet, de olyan is előfordulhat, hogy mi utalunk Neked többletet!

Tudd meg Te is, hogy pontosan mekkora költségekkel számolhatsz a Novopaymenttel! Egy szakértői konzultáció keretein belül gondoskodunk róla, hogy megtaláljuk a számodra legelőnyösebb megoldást. Add meg a várható forgalmadat, az átlagos kosárértéket, pár cégedre vonatkozó adatot, és kollégáink hamarosan vissza is jeleznek a megadott elérhetőségeken egy konkrét árajánlattal!

ÍRJ NEKÜNK MOST!

További cikkeink

Bankkártyás fizetés menete - Hogyan működik pontosan a bankkártyával történő vásárlás?

Bankkártyás fizetés menete - Hogyan működik pontosan a bankkártyával történő vásárlás?

Bővebben
Fizetési lehetőségek webshopodban - Bankfüggetlen bankkártyás fizetés vagy PayPal?

Fizetési lehetőségek webshopodban - Bankfüggetlen bankkártyás fizetés vagy PayPal?

Bővebben
POS terminál használata - Mit érdemes tudni, mielőtt beüzemeljük új bankkártya terminálunk?

POS terminál használata - Mit érdemes tudni, mielőtt beüzemeljük új bankkártya terminálunk?

Bővebben